A TIKTOKER has shared how much shrimp customers should eat to make a profit at a popular fast food chain’s all-you-can-eat deal.

Red Lobster Ultimate Endless Shrimp offers customers the chance to mix and match shrimp dishes in the $20 promotion.

The deal included some cult favorites like garlic shrimp scampi, coconut shrimp, shrimp linguini alfredo, and a side of your choice.

TikToker Rachel (@rachhhyl) said she used “math math” to prove her calculations rather than the phenomenon of ‘girl math.’

Rachel showed the costs of making these shrimp dishes at home with Trader Joe's and Target products. 

She started the math by assuming there were 30 shrimp in the packet she bought for $9.99. 

READ MORE ON FOOD

Rachel also purchased a pack of cheddar bay biscuits for $5.99, which brought her total to $15.98.

She then added tax and tip to the $20 deal at Red Lobster which brought up the cost to $26.40.

Rachel then said: “But in that cost that you pay at Red Lobster we gotta talk about the value-added items which in short just means that it’s for free.”

She claimed that these items were the cheddar bay biscuits and the included side.

Most read in Money

Rachel then claimed costumes would be profiting after just two orders of shrimp at Red Lobster.

She said: “I concluded that you get six shrimp per bowl and you get three bowls to start and then it decreases to two.

“So say you get three bowls to start and assume that there’s six shrimp in each, you have 18 shrimp on your first order.

“On your second order, because the number of bowls goes down to two, we get six times two is 12 shrimp.”

She claimed that customers could already eat 30 shrimp from those first two orders and with the “free” side and biscuits so it was a “great deal.”

Rachel said: “All in all, I think you’re profiting and in the green just after two orders.”

She added that customers could also ask for their third order to-go to maximize their “profits.”

Rachel also created a graph that showed the potential cost per bowl depending on how many orders a customer makes.

She highlighted that, based on her graph, a bowl of shrimp could cost $1.76 if 15 bowls were ordered.

Fans shared their positive thoughts on the deal and Rachel's math in the comments.

One person credited the TikToker's calculations for their dinner plans that night.

They said: "I love you for this.

"I always eat out because I claim that it is cheaper than eating at home even though it's just because I'm lazy.

"I'm going now."

Another person said: "I love that you made this.

Read More on The US Sun

"I had 10 bowls yesterday lol."

Red Lobster commented on the video and said: "Sounds like good math to us!"

ncG1vNJzZmivp6x7tbTEZqqupl6YvK57zKilnrFfboF0fo9scGiqlZl6rbvBrKueql2Xv6atyqxknaeno3qmusOlnKyrXai1s7XMqWSemaRiuqK3xGanq6eWnsFw